New York Tech Hall Of Fame Athletes

*The entire team for this year was inducted into the Hall.

First_Name Last_Name Class_Of Sport
Renee Adams 1986 Women's Track & Field
Eduardo Anacleto 2006 Men's Soccer
Peter Antoniades 2008 Men's Soccer
Hilton Armstrong Men's Basketball
Alan Ashkinazy 1984 Baseball
Amy Ashkinazy 1984 Softball
Kathy Aurrichio 1988 Softball
Melanie Austin-McCain 2000 Women's Track & Field
Tom Boyce 1990 Baseball
Brian Brady Baseball
Chris Briller 1997 Baseball
Joe Brock 1998 Men's Lacrosse
Paul Bruno Baseball
Howard Burnett 1991 Men's Track & Field
Patricia Burnside 1986 Softball
Matt Calamari Football
Nancy Cassaro 1990 Softball
Louis Chisari Men's Track & Field
Evan Clarke 1996 Men's Track & Field
Martin Clements 1987 Men's Soccer
Mike Clifford 1981 Football
Mike Cohen Athletics Administration
Betty Conkling 1979 Softball
Debra Cooke Women's Track & Field
Don Cooper Baseball
Bob Costello 1984 Baseball
Bill DaCosta Baseball
Lloyd DeBerry Men's Basketball
Clyde Doughty Jr. 1981 Men's Basketball
Bill Easteadt Coaching
Peter Edwards 1983 Men's Basketball
Steve Gardella Baseball
Joanne Gardner Women's Track & Field
Ray Giannelli 1987 Baseball
John Greene 1975 Men's Lacrosse
Burcu Hakyemez 2005 Women's Volleyball
Diane Harnisher 1987 Softball
Bennie Harper Men's Track & Field
Kelvin Hicks 1980 Men's Basketball
Marven Hill 1992 Athletics Administration
Bob Hirschfield Coaching
Adam Hopkins 2000 Men's Lacrosse
Monique Houston 1992 Women's Track & Field
Scott Hutchinson 1997 Men's Lacrosse
Henry Iervolino 1982 Baseball
Nina Jankauskas 1990 Women's Volleyball
Patrick Jarrett Men's Track & Field
Bob Jones 1981 Men's Basketball
Jack Kaley Coaching
Monika Kaley Honorary
Kristen Kastrinos 1997 Women's Soccer
Terry Kenney Softball
Lenval Laird 1996 Men's Track & Field
Kerry Lapkowski Women's Volleyball
Al Lawrence 1987 Men's Soccer
Doris Leggett-Switzer 1986 Women's Track & Field
Fred Leone 1986 Baseball
John Leto 1986 Men's Soccer
Berris Long 1987 Men's Track & Field
Tony Lopiano 1977 Men's Basketball
Harry Mahlstedt 1977 Football
Laura McEvoy 1982 Softball
Jim McGowan Football
Franklin McIntosh 1987 Men's Soccer
*1998 Men's 4x100 Relay Team Men's Track & Field
*1980 Men's Basketball Team Men's Basketball
*1997 Men's Lacrosse Team Men's Lacrosse
*1985 Men's Soccer Team Men's Soccer
Donald Moscatelli 1984 Baseball
Mike Murphy 1982 Baseball
Phil Murphy 1987 Men's Soccer
Kevin O'Brien 1995 Men's Lacrosse
James O'Connor 1991 Baseball
Armando Oliveri 1980 Football
Frank Palumbo 1991 Men's Soccer
Clitos Papadopoulous 1985 Men's Soccer
Julie Peterson Women's Basketball
Christine Riccardi Women's Volleyball
Mike Salvemini 1983 Baseball
Katie Schnaars 1981 Women's Volleyball
Jim Scudero 1984 Baseball
Robert Sinckler 1981 Football
Rita Smith Hirschfield Honorary
Danielle St. Leger 1998 Women's Track & Field
Vance Stay 1983 Football
Sam Stern Coaching
Roy Student Men's Track & Field
John Sullivan 1982 Football
Matt Sullivan 2010 Men's Lacrosse
Richard Tappin Baseball
Roseanne Torre 1987 Softball
Tim Tuttle 1994 Men's Lacrosse
*2001 Volleyball Team Women's Volleyball
Gail Wasmus 1980 Athletics Administration
Bruce Windish 1982 Baseball
*2012-13 Women's Basketball Team Women's Basketball
*2012 Women's Tennis Team Women's Tennis
*1985 Women's Track & Field Team Women's Track & Field
Pete Zinno Coaching
Tom Zummo 2005 Men's Lacrosse